návody

12 replies [Last post]
Offline
Joined: 11/16/2008

Ahoj, dají se prosím sehnat někde podrobné návody jak řešit ty ukázkové úlohy? 3/4 variant vůbec neznám a u některých mi nepomohl ani ten krátký popisek. Díky

Offline
Joined: 10/08/2015
Super navody na netradicni rebusy zde www.krizule.cz/navody

Admin's picture
Offline
Joined: 10/12/2008
Další návod

A máme tu další návod z čínské produkce, tentokráte na Mathdoku!

Mathdoku

Tento obrázek byl převzat z http://www.sudopedia.org

Admin's picture
Offline
Joined: 10/12/2008
Pexeso

Sudoku nadšenci v Číně pro nás opět připravili další návod:

Pexeso

Tento obrázek byl převzat z http://www.sudopedia.org

Offline
Joined: 12/22/2008
Díky,díky

Je pravda, že mě trošku ta čínština v prvopočátku zaskočila,ale doma se večer na to v klidu kouknu..Dvojice je poslední co jsem nevyluštila....

Admin's picture
Offline
Joined: 10/12/2008
Dvojice

Sudoku nadšenci z číny připravili obrázkový návod i s popisem (který ocení zejména lingvisti), ale předpokládám, že i z obrázků může být patrno, jak se takový typ úlohy dá řešit...
Dvojice v čínštině 1
Dvojice v čínštině 2


Tento obrázek byl převzat z http://www.sudokufans.org.cn

Offline
Joined: 12/22/2008
dvojice

Tak mi zůstaly z ukázkových sudoku dvojice,GT a kropki.No a momentálně jsem se zasekla právě na těch dvojicích,nejsem z toho návodu zrovna moudrá v ukázkové formě jsem našla jen jednu diafonálu a to č.7 a vyšla mi do žlutého pole 3.Vlastně ani nevím kam bych ty čísla měla vpisovat!!Vlastně nevím nic...možná jsem lenošná přemýšlet!!!

Admin's picture
Offline
Joined: 10/12/2008
Odkaz

Velmi dobrý odkaz na tuto techniku je též k nalezení zde:
Law of leftovers

nebo zde:
Law of leftovers
tento návod je trochu složitější na první pohled, ale velice přehledně ukazuje možnosti využívání této techniky

Admin's picture
Offline
Joined: 10/12/2008
Kropki, dvojice, mrakodrapy a gt

Omlouvám se, že zatím nenapíšu finty, které byste možná ocenila, ale myslím, že je velice krásné na ně přijít sama. Čili pokusím se naznačit, snad se mi to povede tak, aby i ostatní hráči pak plně chápali podstatu těch úloh.

Kropki - zde je třeba si uvědomit, co se v tabulce nalézá a mělo by nám pomoci. Jsou zde k dispozici dva druhy puntíků, které ovlivňují umístění čísel. V podstatě se jedná o takový speciální případ sousledného sudoku s tím, že je v něm využita další podmínka a tou je černý puntík. Zkuste se zamyslet co všechno je s touto podmínkou spojeno a jak by se to dalo využít při luštění, věřím, že pak to bude snažší.
U tohoto typu úloh tedy je prázdné kolečko například mezi čísly 4 a 5. Důležité též je si uvědomit, že jsou vyznačeny všechny případy, které se v tomto sudoku vyskytují, takže můžete například využít toto pravidlo inverzně a víte, že pokud budete mít v tabulce již vyznačenou číslici 4 a vedle ní uvažujete o umístění číslice 5, ale není zde naznačen kroužek, tak zde číslice 5 být nemůže.

Dvojice - tohle je specifický typ úlohy, kterou vymyslel jeden ze současných reprezentantů ČR Jakub Hrazdíra (Gotroch). V tabulce jsou vyznačeny dvojice čísel s jistou diagonální spojitostí. Je třeba si uvědomit, jak toto propojení funguje a opět tu platí pravidlo, že jsou vyznačeny všechny dvojice, čili dá se využívat inverzního pravidla. Zde asi zkusím víc napovědět, že je vhodné se zamyslet, jak by se dala do tabuky umístit nejvyšší čísla. Protože jak již z pravidel vyplývá, tak číslice 9 umístit do tabulky, aby splňovala nároky zadání, nejde.

Mrakodrapy - tohle je velice oblíbená logická úloha, která našla velice rychle své uplatnění v sudoku.
Zde je třeba si uvědomit, že každé číslo reprezentuje jakoby budovu. Například číslo 6 by reprezentovalo budovu vysokou 6 podlaží, číslo 1 budovu jednopodlažní atd.
Můžeme naznačit příklad:
1, 5, 7, 2, 8

když se na tuto řadu budeme dívat z leva, tak uvidíme postupně budovy o výškách 1, 5, 7 a 8. Budova 2 je zastíněna. A proto by na levé straně tabulky bylo v tomto případě napsáno, že můžeme vidět 4 budovy.
z pravé strany můžeme ovšem vidět pouze budovu číslo 8! Všechny ostatní tato budova zastíní a proto by napravo bylo napsáno, že můžeme vidět pouze 1 budovu. Doufám, že tento názorný příklad vysvětlí fungování úlohy.

GT - v této úloze jsou vyznačeny mezi číslicemi znaménka < a >. Tím je jasně stanovený vztah daných sousedících buněk. Zde bych doporučil zaměřit se nejprve na okrajová čísla a ta hledat. Tj. umístění polohy čísla 9 a 1. Vzhledem k tomu, že tato úloha patří k velice známým, je možné se s ní setkat častěji. Tj. mezi čísly 4 a 5 musí být vyznačeno 4 < 5 apod.

Snad jsem Vám aspoň trochu pomohl, samozřejmě jsem Vám plně k dispozici...
Kodyn

Admin's picture
Offline
Joined: 10/12/2008
Překlad

To byl příklad...

Lidé tomu říkají různě a taky to jak kdo používá, každopádně se jedná o techniku, která může člověku velice ulehčit život.
(první odkaz, který jsem našel v googlu má v celku pěkný obrázek, na kterém se to dá případně vysvětlit)
Law of leftovers

jde o to, že oblasti nejsou pravidelné a tudíž se dá využívat vlastností innies (čísla uvnitř vybrané oblasti) a outies (čísla vně oblasti).

Tento obrázek byl převzat z http://www.sudopedia.org

na obrázku jsou naznačeny 2 velké oblasti, které rozdělují tabulku. Šedá a světle modrá. Díky znalosti pravidla, že v těch 3 světle modrých sloupcích musí být 3x plná sada čísel 1-9 a jsou tam 3 oblasti, tak víme, že z této části vystupují 2 čísla 8 na pozici 4,6 (řádek, sloupec) a 5 na pozici 8,6. Stejná čísla musí do této oblasti i vstupovat. Části, které do světle modré oblasti vstupují jsou na pozicích 3,7 a 9,7. Na pozici 3,7 je již umístěna číslice 8 (3,7 = 8) a proto z předchozích úvah vyplývá, že na pozici 9,7 = 5.

Chce si to tuto techniku ošahat, každopádně když bych to zcela zjednodušil, tak zkrátka stačí udělat říznutí tabulky a to co máte na levé straně, musí být i na pravé. Chce to cvik, trochu potrénovat oko a pokud si člověk není jistý, tak zkoušet a zkoušet...

Offline
Joined: 11/16/2008
tabulky

Tak nějak pořádně nechápu to Kropki, dvojice, mrakodrapy a gt

Offline
Joined: 11/16/2008
angličtina

Díky, ale můžu poprosit o český překlad těch anglických názvů (poslední odstavec), nejsem až tak zběhlá v angličtině

Admin's picture
Offline
Joined: 10/12/2008
Podrobné návody

Uvažuji, jestli znám nějaký server, kde by něco takového mohlo být k dispozici, ale bohužel mě nic nenapadá. Tím myslím vlastní postupy či návody. Protože se variantu od varianty značně liší.

Čili mohu nabídnout pomoc přímo zde.
Co se nějakých podrobných návodů týče, většinou u těchto variantních sudoku přichází nápady na řešení s praxí. Tj. čím více různých variant člověk proluští, tím větší bude mít šanci, že natrefí na nějakou novou sudoku variantu, která se těm již dříve luštěným bude nějakým způsobem blížit.

Právě za tímto účelem jsme také založili tento web a rozhodli se uspořádat tento turnaj, abychom různé varianty přiblížili více hráčům. Sudoku varianty totiž na soutěžích jistě mají své místo a je vhodné účastníky na tuto eventualitu připravit.

Proto bych Vás asi poprosil vznášet případně dotazy konkrétně k daným tabulkám.

Pokusíme se zde připravit nějakou formu nápovědy s vybranými pravidly, která mohou při luštění hráčům velice pomoci (jako příklad mě zrovna napadá pravidlo LoL - Law of leftovers, které se velice vkusně používá u tabulek typu jigsaw nebo untouchable).

Kodyn